Slovenskí europoslanci varujú pred porušovaním medzinárodného práva na Blízkom východe
V súvislosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe vyjadrili slovenskí europoslanci obavy z porušovania medzinárodného práva a rizika ďalšej destabilizácie regiónu. Ich názory sa však líšia vo faktoroch, ktoré považujú za príčiny aktuálnych udalostí. Tento problém bol predmetom diskusií, ktoré prebehli v pondelok podľa vyjadrení zo zdroja TASR.
Bezpečnostné a ekonomické riziká
Miriam Lexmann, europoslankyňa, označila Irán za bezpečnostné a ekonomické riziko pre Európu. Upozornila na potláčanie protestov v Iráne a požiadala slovenskú vládu, aby jasne vyjadrila podporu ochrane mieru a ľudských práv. Podľa nej je Irán spojencom Ruska vo vojne na Ukrajine a podporuje terorizmus.
Odborné hlasy na nebezpečenstvo eskalácie
Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu, zdôraznil, že iránsky režim „má na rukách veľmi veľa krvi“, no akékoľvek opatrenia by sa mali prijímať v súlade s medzinárodným právom. Upozornil, že útoky zo strany USA a Izraela môžu byť spojené s vnútropolitickými záujmami lídrov týchto krajín, čo zvyšuje riziko eskalácie napätia v regióne.
Hrozba jadrových ambícií
Lexmann dodala, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu opätovne varovala pred existujúcimi zásobami vysoko obohateného uránu v Iráne, pričom krajina odmietla poskytnúť konkrétne informácie. Zdôraznila potrebu budovať obranné kapacity Európy a zvyšovať jej geopolitický vplyv.
Rozpad medzinárodného poriadku
Milan Uhrík, ďalší europoslanec, vyjadril názor, že americko-izraelský útok na Irán je indikátorom rozkladu medzinárodného poriadku. Aj keď uznal neobhájiteľnosť iránskeho teokratického režimu, varoval pred neadekvátnym zasahovaním, ktoré môže viesť k nežiaducim následkom a destabilizáciám v oblasti.
Cynizmus diplomatických snáh
Svoje obavy doplnil aj Branislav Ondruš, ktorý poukázal na to, že správanie USA a Izraela pripomína medzinárodných teroristov. Podľa neho tento postoj legitimizuje akékoľvek násilné akcie, vrátane útokov na Ukrajinu. Očakáva destabilizáciu na Blízkom východe, podobne ako v minulosti pri politických prevratoch.
Potenciálna evakuácia občanov
Juraj Blanár nariadil evakuáciu Slovákov z Blízkeho východu a oznámil uzavretie slovenského inštitútu v Jeruzaleme a ambasády v Teheráne. Krízová situácia vedie k obavám o bezpečnosť slovenských občanov žijúcich v tejto oblasti.
Diskusia o situácii na Blízkom východe sa neustále vyvíja, pričom slovenskí europoslanci zdôrazňujú potrebu vyváženého prístupu a rešpektovania medzinárodného práva v snahe o stabilizáciu regiónu.

