Protimonopolný úrad udelil pokutu 8 miliónov eur za kartel v dodávkach liekov
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) udelil rekordnú pokutu vo výške takmer 8 miliónov eur za kartel medzi dvomi významnými dodávateľmi v oblasti dodávok liekov pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Tento fakt bol potvrdený počas tlačovej konferencie, na ktorej úrad upozornil, že rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Obvinenia sa týkajú kartelovej dohody, ktorá existovala medzi firmami PHOENIX Zdravotnícke zásobovanie a Transmedic Slovakia medzi decembrom 2017 a septembrom 2020. V rámci tejto dohody sa obaja podnikatelia dohodli na vzájomnej kompenzácii ziskov a strát z verejných obstarávaní, a takto jednotne postupovali pri dodávkach a distribúcii liekov do lekární.
Podpredseda PMÚ Peter Demčák uviedol, že tento prípad bol prvým v histórii úradu, ktorý bol úspešne ukončený na základe informácií poskytnutých whistleblowerom z radov zamestnancov. Ten predložil konkrétne dôkazy o existencii kartelovej dohody.
Podrobnosti o pokutách
PHOENIX dostal pokutu vo výške 7,5 milióna eur a ročný zákaz účasti vo verejných obstarávaniach. Na druhej strane, Transmedic Slovakia bola potrestaná pokutou vo výške 200-tisíc eur a trojročným zákazom účasti vo verejných obstarávaniach, a to vzhľadom na fakt, že spoločnosť je momentálne v konkurze.
Riaditeľ odboru kartelov PMÚ Juraj Sýrny priblížil, že vo verejných obstarávaniach sa jednalo o lieky určené na liečbu onkologických, neurologických, imunologických a zápalových ochorení. Dôležitým aspektem skutočnosti je, že kartelová dohoda nielenže ovplyvnila ceny a dostupnosť kompetentných liekov, ale aj oslabila konkurenciu na trhu, čo môže mať za následok vážne negatívne dopady na pacientov.
Prvky kartelového správania
Podľa Jakuba Zemana z odboru kartelov PMÚ sa podnikatelia dohodli, aké verejné obstarávanie vyhrá a kto bude víťazom na aukciách. Výsledky súťaží boli vzájomne zdieľané, čím si podnikatelia zabezpečili stabilné zisky. Samotná komunikácia a výmena informácií po vyhlásení víťazov sú ďalšími dôkazmi kartelového správania.
Úrad pôvodne plánoval uložiť PHOENIX pokutu vo výške 10,8 milióna eur, avšak s ohľadom na jeho ochotu priznať porušenie zákona a aktívnu spoluprácu s úradom, mu bola pokuta znížená o 30%. Pôvodne navrhnutý trojročný zákaz účasti vo verejných obstarávaniach bol vzápätí zmenený na jeden rok.
Pokiaľ ide o Transmedic Slovakia, jej situácia bola komplikovanejšia kvôli prebiehajúcemu konkurznému konaniu, čo ovplyvnilo aj výšku pokuty, ktorá bola stanovená na 200-tisíc eur a trojročný zákaz účasti v súťažiach. Celkovo je tento prípad veľmi významným krokom v boji proti kartelom a ich praktikám, ktoré ohrozujú integritu trhov a bezpečnosť pacientov.

