Historické povstanie baníkov v Banskej Bystrici: Krvavý rok 1526
V priebehu februára 1526 sa Banská Bystrica stala epicentrom jedného z najvýznamnejších sociálno-politických hnutí v Slovensku, keď sa baníci postavili proti pánom. Hlavným podnetom vzbury bola nespravodlivá vyplácanie miezd, rastúce dane a zhoršujúce sa podmienky, ktoré nútili tisíce ťažko pracujúcich rodín k biede. Dňa 24. februára 1526 sa skupina baníkov rozhodla pre radikálne opatrenia a vtrhla do mesta.
Baníci, patriaci do obranného zväzu, skôr organizovaní v Španej Doline, vykonali koordinovaný útok na mestské inštitúcie, vrátane zbrojnice, odkiaľ sa zmocnili delá a bojovej výstroje. Počas desaťdňovej okupácie mesto rabovali a podpálili viaceré domy, čo vyvolalo paniku medzi obyvateľmi, ktorí sa uchýlili do hradu.
Príčiny a priebeh povstania
Povstanie baníkov vyvstalo najmä z frustrácie nad dlhodobými problémami ako sú nevyplácané mzdy a inflácia, ktorá znížila hodnotu peňazí a ich životnú úroveň. V 20. rokoch 16. storočia, keď baníci začali protestovať proti zlým podmienkam, sa situácia zhoršila. Reakcia zo strany miestnych úradov na ich požiadavky bola neúprosná a neochota dodržať sľuby vyprovokovala ešte väčšiu nespokojnosť.
Baníci sa najprv pokúsili o vyjednávanie a demonštrácie, no keď sa im nepodarilo dosiahnuť zlepšenie, mobilizovali sa na ozbrojený protest, ktorý sa rýchlo zmenil na otvorené násilie. Ich posledná snaha o dobytie Banskej Bystrice prebiehala v lete 1526, kedy znovu zaútočili na mesto, pričom ich cieľom bolo vyrabovanie panských sídiel.
Útlak po vzbure
Po potlačení povstania sa situácia pre baníkov zhoršila. Kráľ Ľudovít II. poveril vyšetrením februárového povstania palatína Štefana Werbőczyho, ktorý spolu s novohradským županom Gašparom Ráskayom pristúpil k prísnym represáliám. Tresty smrti a konfiskácie majetku zasiahli najmä vodcov vzbury, ktorí sa snažili uniknúť z rúk spravodlivosti.
Doterajšie vodcovské pozície niektorých baníkov pred víťazstvom vlády nebodli, pretože mnohí z nich sa schovávali v okolitých lesoch. Finálny zásah prišiel až v septembri 1526, keď boli popravovaní vzbúrení vodcovia, pričom ich smrť nielen demonštrovala bezohľadnosť odporu voči feudálnemu útlaku, ale stala sa aj symbolom boja za spravodlivosť a práva baníkov.
Spomienka na banícke povstanie
V priebehu nasledujúcich rokov sa v Banskej Bystrici začali organizovať spomienkové akcie k 500. výročiu povstania, ktoré prispeli k posilneniu historického povedomia o útrapách baníkov a ich boji za lepšie podmienky. Akcia sa plánuje v rámci „Dní mestskej kultúry“ a iných kultúrnych podujatí, ktoré majú prispieť k zachovaniu a reflexii tejto dôležitej kapitoly slovenskej histórie.

