Ruská centrálna banka žaluje Európsku úniu za časovo neobmedzené zmrazenie aktív
Ruská centrálna banka podala žalobu na Súdny dvor Európskej únie (SDEÚ) v Luxemburgu, pričom sa týka rozhodnutia Rady EÚ z decembra 2025, ktoré zmrazilo ich aktíva na neurčito. Moskva tvrdí, že proces, ktorým sa schválilo zmrazenie aktív vo výške približne 300 miliárd dolárov, bol nelegálny, pretože sa nedosiahol potrebný konsenzus, a rozhodovalo sa len väčšinovým hlasovaním.
Predtým museli členské štáty EÚ pravidelne predlžovať zmrazenie aktív ruských bánk každých šesť mesiacov jednomyseľne. Zmrazené rezervy sú väčšinou umiestnené v európskych bankách, predovšetkým v belgickom depozitári Euroclear.
Európska únia schválila zmrazenie aktív
Dňa 12. decembra 2025 členské krajiny EÚ schválili časovo neobmedzené zmrazenie ruských aktív a to bez možnosti veta zo strany členských štátov, ako sú Maďarsko a Slovensko, ktoré vyjadrili nesúhlas s takouto politikou.
Kritika právnych zásad
Ruská centrálna banka vo svojom vyhlásení uvádza, že zmrazenie aktív bolo výsledkom „závažných procedurálnych pochybení“, pretože rozhodnutie malo byť prijaté jednomyseľne. Okrem toho tvrdí, že nariadenie EÚ porušuje základné práva na spravodlivé konanie a chránenie majetku, ako aj zásady zvrchovanej imunity štátov a ich centrálnych bánk, ktoré sú garantované medzinárodnými zmluvami.
Týmto krokom sa Ruská centrálna banka snaží obnoviť svoju reputáciu a získať späť kontrolu nad svojimi aktívami, ktoré považuje za nezákonne zmrazené. Diskusia o právnych aspektoch tohto sporu by mohla mať dôležité dôsledky pre budúce ekonomické a politické vzťahy medzi Ruskom a krajinami EÚ.

